Wat de samenwerking met Deque betekent voor jouw toegankelijkheidsonderzoek
Swink is partner van Deque geworden voor de Benelux. Door onze kennis en ervaring te combineren met die van Deque wordt onze dienstverlening nog beter. Maar wat betekent dat? Een van de dingen die verandert is dat we onze toegankelijkheidsonderzoeken voortaan met behulp van de tool van Deque gaan doen: axe Auditor. Michiel deelt zijn eerste ervaringen, laat zien wat deze tool te bieden heeft en wat dit betekent voor onze klanten.
Toegankelijkheidsonderzoek is voor onze specialisten natuurlijk niets nieuws. Alleen gebruiken we voortaan een andere tool voor het opstellen van de rapportage. Voor het onderzoeksresultaat maakt dit geen verschil. Dat geldt ook voor de kwaliteit van de onderzoeken: die was al hoog en dat blijft zo. Maar axe Auditor heeft zeker toegevoegde waarde. Onderzoekers kunnen bijvoorbeeld bepaalde zaken efficiënter doen en bevindingen direct visualiseren.
Meer automatisering en efficiëntie door axe-Auditor

De integratie met andere tools van Deque maakt het werk ook makkelijker. “We maken altijd gebruik van software die bepaalde aspecten toetst. De browser plug-in axe DevTools is hiervan een voorbeeld. Voorheen moest je op basis van de waarnemingen van deze tool je bevindingen schrijven. Maar nu kun je direct een pagina laten analyseren door axe DevTools en worden de resultaten automatisch verwerkt in je rapport. Je hoeft alleen dubbele bevindingen weg te halen. Als je het toch liever handmatig doet, kan dat ook. Je kunt je eigen manier van werken gebruiken met axe Auditor.”
Een ander groot voordeel is dat de onderzoeker componenten die vaker voorkomen, maar een keer hoeft te verwerken. “Op elke pagina zit wel een header met een logo en een hoofdmenu. Dat soort elementen kun je in de tool als apart component testen. Hierdoor hoef je het niet voor elke pagina meer te checken. Dat is prettig.”
axe Auditor neemt onderzoekers in het auditproces bij de hand. Michiel: “De tool verdeelt elk succescriterium van de WCAG in verschillende checkpoints. Elk succescriterium heeft namelijk verschillende aspecten. Voor criterium 1.3.1 kun je bijvoorbeeld kijken naar de koppen, naar tabellen of je kunt kijken of alle radio buttons wel goed gekoppeld zijn en van een labeltje voorzien. Elk van die dingen is een checkpoint hier. Dat is een andere manier van werken. Je kunt het als je wilt gebruiken als hulpmiddel, zodat je niks vergeet.”
Voordelen van axe-Auditor voor onze klanten
Naast de voordelen voor onderzoekers hebben klanten ook profijt van de nieuwe aanpak. Screenshots van bevindingen delen we in presentaties, maar nu zitten die ook in het rapport. Zo zie je direct waar het probleem zit. Klanten krijgen ook een dashboard waarin ze statistieken zien over de bevindingen. Zoals het aantal en de impact ervan. “Als het kleurcontrast net niet helemaal goed is, dan heeft dat bijvoorbeeld minder impact dan wanneer een menu niet te bedienen is met het toetsenbord. Klanten kunnen hiermee direct de problemen met grote impact identificeren en aanpakken.”
Wat veel klanten ook fijn vinden is dat je de gegevens niet alleen als webpagina kunt bekijken, maar ook kunt exporteren bijvoorbeeld naar een XML- of CSV-bestand. Hiermee kunnen ze het aanvullen met welke ontwikkelaar er bijvoorbeeld aan gaat werken. Maar je kunt het ook importeren in een ticketsysteem zoals Jira. De presentatie van het rapport en de bevindingen kan dus worden aangepast aan de wensen van de klant en hun systeem.
Voortdurende verbeteringen door onze praktijkervaringen
Op dit moment staan we aan het begin van de samenwerking met Deque. Maar er komt nog veel meer aan. De tool gaan we bijvoorbeeld samen met Deque verder ontwikkelen. Michiel: “Ik vind het heel leuk dat we echt samenwerken met Deque. Als ik dingen tegenkom die beter kunnen, dan kan ik dat doorgeven en wordt het door Deque opgepakt. Zo hebben we in de afgelopen periode al verbeteringen kunnen doorvoeren. Dat is een groot voordeel wat we hebben. Hierdoor kunnen we onze rapporten en onderzoeksmethoden steeds beter maken. Dat is voor ons fijn, maar natuurlijk ook voor de klant.”
Blijf op de hoogte van toegankelijkheid nieuws en trends.

